• Co to był za dzień!

          • Zakończyliśmy dziś oficjalnie #tydzieńmeksykański.

            Dziękujemy Ambasada Meksyku w Polsce/ Embajada de México en Polonia za uświetnienie swoją obecnością obchodów dnia naszego patrona - wielkiego bohatera Meksyku, Benito Juáreza. Panie Ambasadorze, Panie Ministrze, wszyscy goście przybyli z delegacją - cieszymy się, że byliście dziś z nami w tak ważnym dla nas dniu.

            Dziękujemy Dyrekcji Szkoły, uczniom występującym dziś na scenie (klaso 4c, klaso 7c, jesteście wielcy) oraz wszystkim osobom, dzięki którym święto miało taką oprawę, jaka była zaprezentowana na scenie.

            Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w tak wiele działań podczas tygodnia meksykańskiego. Dzięki Waszemu zaangażowaniu, uczniowie, od najmłodszych po najstarszych, mieli okazję poznać kraj naszego patrona w bardzo wielu różnych aspektach. Udało Wam się wszystkim przybliżyć Meksyk i opowiedzieć o nim piękne historie.

            Dziękujemy uczniom, bo bez Was nie byłoby nic. Dziesiątki pomysłów nauczycieli, bez Waszego zaangażowania, byłyby tylko zdaniami na kartce. To Wy ożywiliście szkołę kolorami, rysunkami, plakatami, projektami, piniatami, laleczkami Lele, alebrijes, dekorowaliście sale i korytarze. Mamy nadzieję, że piękno Meksyku i ciekawość świata zostanie z nami na długo.

            Dziękujemy w końcu rodzicom, którzy wspierali swoje dzieci w realizacji rozlicznych zadań.

          • Kuźnia smaków Benito już działa

          • W nowej, w pracowni smaki kuchni meksykańskiej tworzyli i próbowali uczniowie klasy 1C pod okiem p. Joanny. Podczas klasowych warsztatów kulinarnych przygotowali qasadille/takos i orzeźwiającą sałatkę owocową. Na pomoc przybyli rodzice i babcie. Wszyscy uwijali się jak pszczółki w ulu.

          • #tydzień meksykański

          • Nie wiemy kiedy to minęło, ale wielkimi krokami zbliżamy się do zakończenia Tygodnia Meksykańskiego.

            To już! Meksykańska fiesta!

            A tymczasem kilka ujęć z przygotowań. Jak widać szkoła przybrała odświętny wygląd.

        • Rada Rodziców działa
          • Rada Rodziców działa

          • No i kto da radę jak nie Rada?!

            Dzięki Waszym składkom i ogromnemu, wolontaryjnemu zaangażowaniu rodziców (wielkie brawa dla Marty, Magdy i Kuby!) a także nieocenionej pomocy szkolnego Pana Irka mamy salę kulinarną jakiej każdy Master Chef nam pozazdrości! Zmienił się układ pomieszczenia, zapewniając optymalne warunki do pracy i lepszy dostęp do źrodeł prądu, doszły nowe sprzęty. Będzie pichcenie!

          • Meksyk w liczbach

          • Nasi uczniowie na temat Meksyku wiedzą wiele. Potrafią podać ciekawe informacje w liczbach. Podjeli się również porównania Polski i Meksyku. 

          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

          • Z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, nasza szkoła pragnie wyrazić swoje wsparcie i solidarność z wszystkimi osobami dotkniętymi tą niezwykłą cechą genetyczną. Dzisiaj to wyjątkowy dzień, aby podkreślić nie tylko różnorodność, ale także bogactwo i unikalne talenty każdego człowieka, niezależnie od tego, jakie wyzwania może stawiać przed nim życie.

            W naszej szkole promujemy szacunek, akceptację i empatię dla wszystkich uczniów, niezależnie od różnic. Święto to stanowi doskonałą okazję do podkreślenia wartości współpracy, zrozumienia i wsparcia dla osób z Zespołem Downa oraz dla wszystkich innych osób z niepełnosprawnościami.

            Dziś zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli do refleksji nad tym, jak możemy tworzyć bardziej przyjazne i wspierające środowisko. Symboliczne wsparcie w tym dniu stanowi założenie dwóch różnych, kolorowych skarpetek - do czego bardzo Was zachęcamy

            Niech nasza szkoła będzie miejscem, gdzie każdy może czuć się doceniony i akceptowany

          • Nie samym Meksykiem szkoła żyje..

          • Pan Bartłomiej Ćwiek razem z instrumentalistami z klas 4-7 w pocie czoła pracują, aby ubarwić zbliżające się uroczystości szkolne pięknymi dźwiękami.

            Pierwszym występem utalentowanych uczniów będzie kwietniowy koncert połączonych chórów klas starszych i młodszych... który już teraz możemy zapowiedzieć!

            Serdecznie zapraszamy do zasilenia naszej grupy przez kolejnych chętnych/niezdecydowanych!

            Zapisy poprzez Librusa u Pana Bartłomieja.

          • Konkurs taneczny

          • W poniedziałek 18 marca odbył się szkolny konkurs taneczny, organizowany przez panie Ilonę Januchtę i Agnieszkę Rutkowską. W jury zasiadła też pani Magdalena Chodzińska-Kochanek.

            Wyniki zmagań tancerzy są następujące:

            w kategorii klas 1-3:

            I miejsce - Karolina Biernacka, Zuzanna Ziarek i Hanna Nowakowska z klasy 2c

            II miejsce - Nikola Bajl z klasy 2a

            III miejsce - Zuzanna Fitał, Maja Fitzsimons i Alicja Hanke z klasy 3c

            wyróżnienie - Ela Czeszejko-Sochacka z klasy 1c

            w kategorii klas 4-6:

            I miejsce Vera Pryhodzich z kl.4d;

            II miejsce mini formacja Olga Galińska, Marta Prola, Hanna Tokarska, Ada Frączek z kl.4a;

            III miejsce Milena Święcicka z kl.5a,

            wyróżnienia: Ala Panek kl.4a, Zosia Galera kl.5c, Zuzia Khera kl.5c

            w kategorii klas 7-8:

            I miejsce Iryna Cherniak z kl.7c;

            II miejsce Leon i Tymon Dziewulscy z kl.8b

            Wszystkim składamy serdeczne gratulacje

            Wszyscy, którzy zajęli miejsca 1-3 w poszczególnych kategoriach będą reprezentowali szkole w Mokotowskim Konkursie Tanecznym Mam To!

            https://drive.google.com/drive/folders/1vcFRJoMw_6NwYayviKaILpgz0PV4-sgC

            https://www.facebook.com/61550891098858/videos/pcb.122167718576029703/448868964232527

        • Klasa sportowa
          • Klasa sportowa

          • 20.03.2024 r. w środę mija termin składania podań o przyjęcie do IV klasy sportowej 2024/2025.

            Podanie można pobrać na stronie szkoły w zakładce rekrutacja.

            Test sprawnościowy do klasy sportowej odbędzie się w dniu 21.03.2024

            Godz 13.00 - dziewczęta

            Godz 13.45 - chłopcy

            Obowiązuje strój sportowy

          • #tydzień meksykański

          • Meksykański tydzień to doskonała okazja do rozwijania zainteresowań naszych Uczniów. A praca Pierwszoklasistki w formie prezentacji w PowerPoint jest tego dowodem.

            Brawo Zoja z 1C

          • #tydzień meksykański Dzień 2

          • Oj, dzieje się. Szkoła nam się zabarwia na kolory meksykańskiej flagi, Papel Picado dekorują korytarze, obok nich pojawia się coraz więcej dekoracji zrobionych własnoręcznie przez dzieci, z dziecięcych rysunków spogląda na nas Frida Khalo oraz słynni piłkarze. Młodsi uczniowie wykonują prace plastyczne, czwartoklasistów kończą meksykańskie domki w kartonach, starszaki kończą projekty z nauk ścisłych i prezentacje, trwają ostatnie próby przed dniem patrona. 

            Na bieżąco uwieczniamy wszystkie aktywności, oto cześć z nich.

          • Akcja "Szkoła w Porządku"

          • Nasza Szkoła we współpracy z Radą Rodziców, która była pomysłodawcą projektu, bierze udział w akcji Szkoła w Porządku. Zachęcamy do udziału poprzez przejrzenie swoich szaf i ulżenie Planecie w kontekście nieużywanych już ubrań. Wszystkie szczegóły akcji znajdziemy na ulotce.

            Ulotka_Szkola_w_Porzadku_nowe.pdf

          • Rzecznik Praw Ucznia

          • Czym zajmuje się Rzecznik?

            Gdy masz poczucie, że inny uczeń, nauczyciel lub inny pracownik szkoły zachował się w sposób, który nie jest Twoim zdaniem ok. – przyjdź do mnie, porozmawiajmy o tym, wspólnie zastanówmy się, co można zrobić:

             – czasem wystarczy ta rozmowa, by wyjaśnić sytuację.

            - czasem potrzebna jest rozmowa z tą drugą stroną, włączenie innych osób, np. dyrekcji lub inna interwencja

            – w każdej z tych sytuacji możesz na mnie liczyć, wspólnie ustalimy, co robić, a ja będę wspierać Cię w tych rozmowach lub występować w Twoim imieniu – aby wspólnie rozwiązać problem.

            Gdzie możesz mnie znaleźć?

            W gabinecie 106 (1 piętro).

            Jestem także szkolnym psychologiem i chcę podkreślić, że jesteś w moim gabinecie zawsze mile widziany/a – gdy masz dobry dzień lub zły, gdy dzieje się coś trudnego w szkole, w domu, w rodzinie lub w gronie kolegów i koleżanek. Gdy coś Cię martwi, niepokoi, stresuje, przyprawia o bóle brzucha czy łzy. Także, gdy coś Cię cieszy, przestraszy lub zastanawia.

            Gdy potrzebujesz porozmawiać, wypłakać się lub wykrzyczeć, pochwalić czymś lub nawet posiedzieć w ciszy. Każdemu z nas przytrafiają się różne kłopoty. Łatwo wtedy uwierzyć, że jesteś z nimi sam/a.

            Wiedz jednak, że możesz liczyć na moją pomoc – razem znajdziemy sposoby rozwiązania sytuacji, bo choć czasem trudno w to uwierzyć – z każdej sytuacji jest wyjście, tylko czasem potrzebujemy pomocy, by je zobaczyć.

            Proszenie o pomoc jest oznaką siły, nie słabości.

             

            Pamiętaj – w szkole masz prawo mówić o swoich odczuciach

            i uzyskiwać pomoc dorosłych w rozwiązaniu problemów. Jestem jednym z nich.

             

            SKRZYNKA KORCZAKOWSKA

             

            To skrzynka, do której możesz wrzucić kartkę/list z zawiadomieniem o sytuacji, która Cię niepokoi, np.:

            - gdy czujesz, że inny uczeń nie zachowuje się wobec Ciebie lub kogoś innego ok., dokucza, dręczy, stosuje przemoc, także przez Internet;

            - gdy czujesz, że inny dorosły w szkole nie zachowuje się wobec Ciebie lub kogoś innego ok., dokucza, wyśmiewa, komentuje w sposób, który jest dla Ciebie przykry;

            - gdy czujesz, że poza szkołą – w domu, na podwórku zdarzyło się lub zdarza się coś przykrego, krzywdzącego, gdy dorosły lub rówieśnik stosuje przemoc, namawia do czegoś, co jest dla Ciebie bolesne, nieprzyjemne, budzi strach lub poczucie zagrożenia;

            - gdy wiesz, że komuś może dziać lub dzieje się krzywda, doświadcza agresji, przemocy (także psychicznej!) – mówi o tym, widziałeś taką sytuację albo dostrzegasz ślady przemocy na jego ciele;

            - gdy Tobie przytrafiła się krzywdząca sytuacja – spotkała Cię agresja, przemoc;

            - gdy masz kłopot i nie wiesz, komu o tym powiedzieć, do kogo się zgłosić, gdzie szukać pomocy;

            - gdy chcesz zgłosić problem anonimowo.

            Kto ma do niej dostęp?

            Napisać i wrzucić list może każdy.

            Otwieranie skrzynki, zapoznawanie z zawartością i podejmowanie działań należy do Rzecznika Praw Ucznia.

            Gdy chcesz napisać:

            1. Opisz problem/sytuację na kartce. Staraj się podać konkrety i szczegóły – to ułatwi zrozumienie sytuacji.
            2. Zdecyduj, czy wiadomość będzie:
              1. anonimowa – to oznacza, że nie podajesz swojego imienia, nazwiska ani klasy. Anonimowość sprawia, że nie można powiązać Cię ze zgłoszeniem, ale uniemożliwia zarazem udzielenie Ci bezpośredniej odpowiedzi lub zwrócenie się z prośbą o dodatkowe informacje.
              2. pod pseudonimem – podpisujesz się wymyślonym pseudonimem. To często zapewnia anonimowość, ale w razie potrzeby daje szansę ogłoszenia, że prosimy Cię o kontakt. Odpowiedź na zadane w ten sposób pytanie możesz znaleźć także na tablicy ogłoszeniowej przed gabinetem 106.
              3. podpisana imieniem i nazwiskiem – dzięki temu po zgłoszeniu możemy porozmawiać, uzupełnić szczegóły i wspólnie ustalić, co zostanie lub zostało zrobione w zgłoszonej sprawie. Twoje dane pozna Rzecznik, poza nim nadal możesz liczyć na anonimowość!
            3. Wrzuć do skrzynki (1 piętro, naprzeciwko gab. 106).

            Co jeszcze warto wiedzieć:

            - skrzynka jest otwierana dwa razy w tygodniu;

            - odpowiedzi na zadane pod pseudonimem pytania możesz znaleźć na tablicy ogłoszeniowej koło skrzynki;

            - skrzynka służy do sygnalizowania sytuacji, które Cię niepokoją. Nie jest zabawką, dlatego proszę – sytuacji nieprawdziwych, żartów itp. nie wrzucaj do skrzynki.

          • ¡Atención! ¡Atención!

          • ¡Atención! ¡Atención! W związku z Tygodniem Meksykańskim mamy dla klas 4-8 przyjemność zaproponować grę/kolorowankę na cały tydzień po hiszpańsku. Jest to gra dla wszystkich chętnych. Osoby, które prawidłowo ukończą zabawę zostaną nagrodzone ocenami.

            Zasady zabawy:

            1. W poniedziałek od godziny 10 będzie można wziąć kolorowankę z portierni. (Są dwie wersje: jedna dla klas 4-5; druga dla klas 6-8)
            2. Aby pokolorować ją według szyfru przez 5 kolejnych dni w naszej szkole będą ukryte karty - podpowiedzi. 
            3. Każdego dnia będzie 10 nowych kart, które znajdą się w innych miejscach. Odszukajcie je. 
            4. Następnie spróbujcie odnaleźć na kolorowance wyrazy po hiszpańsku ukryte na kartach podpowiedzi. 
            5. Pamiętajcie, że wyraz może znaleźć się na kolorowance kilka razy ;)
            6. Uzupełnione prace dostarczacie do nauczycieli hiszpańskiego, gdy uzupełnicie całą grę.
          • Zbiórka dla Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Józefowie

          • Czas operacyjny akcji to 2 tygodnie! Dary zbieramy do 25 marca (włącznie). Można je zostawiać w swoich salach, z których wszystko zostanie przeniesione przez wolontariuszy pod schody, przy hali sportowej.

            Dary osobiście zapakuje do kartonów razem z wolontariuszami naszej szkoły Pani Weronika Wrona.

            Zapotrzebowanie schroniska:

            - karma gruboziarnista/drobnoziarnista dla średnich i dużych psów,

            - koce WYŁĄCZNIE STARE (nowe koce są nieprzydatne),

            - posłania dla psów i kotków,

            - karmy suche, jak i mokre dla psów i kotów,

            - psie i kocie zabawki,

            - smycze dla psów do wyprowadzania,

            - ręczniki,

            - drapaki dla kotów,

            - podkłady higieniczne, ręczniki papierowe, środki czystości, jednorazowe rękawiczki.

            Mam nadzieję, że Nasza kolejna zbiórka odniesie wielki sukces.

            Pozdrawiamy i zachęcamy do wspólnego działania

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa Nr 85 im. Benito Juareza
        • 22 8495682
        • 02-541 Warszawa ul. Ludwika Narbutta 14 Poland
        • NIP: 521-15-53-537 Regon: 000802107
        • IODO: Stanisław Rudowski, e-mail: srudowski.iod@dbfomokotow.pl