• Warszawski Konkurs Recytatorski Poezji Wisławy Szymborskiej "Niektórzy lubią poezję"

          • Drodzy Uczniowie klas 4-8!

            Zachęcamy Was do wzięcia udziału w szkolnym etapie Warszawskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Wisławy Szymborskiej "Niektórzy lubią poezję", który odbędzie się 12.kwietnia o godz.9.00 w sali 205.

            Zasady eliminacji konkursowych:w kategorii klas 4-8 każdy z uczestników powinien zaprezentować dwa wiersze autorstwa Wisławy Szymborskiej. Łączny czas trwania prezentacji nie powinien przekroczyć 5 minut.Jury oceni prezentacje, biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.Zgłoszenia prosimy kierować na adres: 

            grudniewska@sp85warszawa.com lub chmielowiec@sp85warszawa.com

            Uwaga! Na zwycięzców czekają nagrody oraz awans do kolejnego etapu konkursu :)

            Trzymamy kciuki za wszystkich Recytatorów!

            Poloniści

          • Ortografia na medal

          • Z ogromną radością informujemy, że Julia Rong, uczennica klasy 6c, została finalistką XXI edycji Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „Ortografia na medal”, który odbywał się pod honorowym patronatem Mazowickiego Kuratora Oświaty. Julia zajęła II miejsce.

            Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych! 

          • NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU!

          • 2 kwietnia jest Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, dlatego, aby pokazać, że nie jesteśmy zieloni w tym temacie przyjdźmy 3 kwietnia ubrani na niebiesko. 

             Samo słowo „autyzm” pochodzi od greckiego określenia „autos”, które oznacza „sam”. Ta nazwa bardzo dobrze oddaje charakter tego zaburzenia rozwoju. Co to jest autyzm tak konkretnie? Autyzm to nic innego jak zaburzenie rozwoju. Badania wskazują na to, że mózg osoby dotkniętej autyzmem różni się od mózgu osoby, która nie ma tego problemu. Nie można „zachorować” na autyzm z biegiem czasu, dziecko już przy urodzeniu ma autyzm, jednak wykrywa się go w późniejszych etapach życia.

            Nazwę po wprowadził Eugen Bieuler – to właśnie on po raz pierwszy w psychiatrii użył określenia „autyzm”, aby nazwać zjawisko braku umiejętności utrzymywania jakichkolwiek relacji z bliższym i dalszym otoczeniem. Miało to miejsce już w 1911 roku. Szacuje się, że 1 procent społeczeństwa dotknięte jest bezpośrednio przez problem autyzmu.

            Pierwsze objawy autyzmu najczęściej zauważają rodzice we wczesnym dzieciństwie – to wtedy dziecko, które jako niemowlę rozwijało się na pierwszy rzut oka zupełnie prawidłowo, zaczyna coraz bardziej odstawać od swoich rówieśników.

            Objawy są bardzo różnorodne, ale można przyjąć, że główny obszar problemów leży w sferze komunikacji – mowy, ale też komunikacji niewerbalnej – a także kontaktów międzyludzkich. 

            Zespół Aspergera to łagodniejsza forma zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jako termin używany jest od 1992 roku. Wtedy dopiero opracowano kryteria diagnozy i wyodrębniono objawy, jakie daje Asperger. Należy do nich przede wszystkim dysfunkcja społeczna, a więc szeroko pojęte trudności z nawiązywaniem oraz podtrzymywaniem relacji z innymi ludźmi.

            Zespół Aspergera wymaga postawienia diagnozy różnicującej i określenia, że nie pasuje do żadnego innego zaburzenia. Innymi słowy, Zespół Aspergera nie jest nadpobudliwością, deficytem uwagi, zaburzeniem poznawczym itp.

             

            Tego dnia bądź z nami i Ty. Bądź tak jak zechcesz czy potrafisz!

            Niech ten dzień i cały kwiecień  będą na niebiesko, aby dzięki temu kolejne dni

            były łatwiejsze dla osób z autyzmem.

             

            Serdecznie zapraszamy do udziału! :)

            Organizatorzy 

          • Dzień Kolorowych Skarpetek

          • W tym roku w naszej szkole 21 marca świętowaliśmy Dzień Kolorowych Skarpetek. Założenie kolorowych skarpet w tym dniu to symbol tolerancji oraz solidarności z osobami z Zespołem Downa. Jak przypomina na swojej stronie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, kolory skarpet nawiązują do „niedopasowania genotypowego, ale i społecznego, z jakimi borykają się osoby zmagające się z zespołem Downa”. Data nie jest przypadkowa - osoby z Zespołem Downa charakteryzuje istnienie dodatkowego - 3 chromosomu w 21 parze chromosomów. Do akcji w naszej szkole przyłączyli się uczniowe oraz kadra pedagogiczna. Serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej oraz Rodzicom za wsparcie i przygotowanie dzieciom skarpet „nie do pary” ♥️

            Zachęcamy do odnalezienia swojej pary nie do pary pod linkiem: 

            https://drive.google.com/drive/folders/1L-pWv5cjzja0GNKvixSU7W3Qp9h7NjvI

          • Półmaraton Warszawski - kibicujemy z Fundacją DKMS

          • Mimo deszczu, wiatru, iście szalonej pogody i zmiany czasu, 26 marca 2023, w niedzielę od 11 rano, ekipa naszych dzielnych wolontariuszy pojawiła się w stresie kibicowania podczas Półmaratonu Warszawskiego, w punkcie 14 trasy, w strefie kibicowania prowadzonej przez Fundację DKMS, na skrzyżowaniu ulic Okrzei i Jagiellońskiej. 

            Drodzy Wolontariusze, zrobiliście dziś przecudowną rzecz - poświęciliście bezinteresownie swój czas, w niepogodę, w niedzielę, żeby nieść uśmiech. Będą kolejne akcje - już dziś serdecznie na nie zapraszamy. To co dziś zrobiliście, to cała istota wolontariatu - robimy coś, nie oczekując nic w zamian, sprawiamy że innym jest lepiej i lżej. Było wspaniale, ale to tylko dlatego, że Wy jesteście wspaniali

            Wielkie podziękowania dla Was, drodzy uczniowie, jak i dla Waszych wspaniałych rodziców. To cudowna lekcja dla wszystkich.

        • KONKURS LITERACKI na list o Mokotowie Edycja VII Dzieci listy piszą do rówieśników z innych dzielnic organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury Mokotów
          • KONKURS LITERACKI na list o Mokotowie Edycja VII Dzieci listy piszą do rówieśników z innych dzielnic organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury Mokotów

          • Drodzy Uczniowie klas IV - VIII

            Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie literackim w ramach Festiwalu MAM TO! 2023.

            Młodzieżowy Dom Kultury ogłasza Konkurs na napisanie listu, który w interesujący, twórczy i oryginalny sposób (lub także zabawny) opowiada o Mokotowie. List może mieć dowolną formę i ma być skierowany do rówieśników. Może, ale nie musi mieć konkretnego adresata - osobę, szkołę lub instytucję. List ma stać się zachętą do odwiedzin Dzielnicy Mokotów. Celem Konkursu jest chęć lepszego poznania swojej dzielnicy i przywrócenie sztuki pisania listów jako formy komunikowania się między sobą.

            Prace prosimy przesyłać na adres mailowy nauczycieli języka polskiego do 11 kwietnia 2023r.

            Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.

            Nauczyciele języka polskiego

        • Święto patrona szkoły
          • Święto patrona szkoły

          • 21 marca świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły. Cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystym apelu, na którym gościliśmy przedstawicieli Ambasady Meksyku w Polsce. Zaszczycili nas swą obecnością: Pan Ambasador Meksyku w Polsce - Juan Sandoval Mendiolea, Pan José Borjon, Zastępca Szefa Misji, Pani Blanka Vajeho – żona pana Hose Borjona, Attaché ds. Kultury-Pan Irwin Salazar oraz Pan Carlos Tena – Konsul.

            Szkolną uroczystość uświetnił swym występem Yevhenii Karpov – niezwykle utalentowany muzycznie uczeń klasy 8c, który wykonał utwór zespołu Enej – „Bilia Topoli” i wprawił naszą społeczność w stan niezwykłego wzruszenia.

            Ponadto podczas uroczystości można było obejrzeć spektakl ,,Od podwórka do fotela prezydenta”. Wraz z aktorami  złożyliśmy wizytę w stanie Oachaca i przyjrzeliśmy się drodze, którą przeszedł Benito Juarez do zdobycia prezydentury. Była to inscenizacja przygotowana przez uczniów klas 4c, 5a, 7a i 8a, a wyreżyserowana przez panie: Ewelinę Chmielowiec, Weronikę Ładę oraz Ninę Grudniewską. Spektakl został poprzedzony prezentacją przygotowaną przez uczennicę kl.6b - Elenę Bartoszcze, która przedstawiła ciekawostki na temat naszego patrona.

            W programie nie zabrakło również utworów iście meksykańskich, które zostały wykonane przez szkolny chór, którego kierownictwo muzyczne objęła pani Lubov Skyba, a głównym wokalistą oraz akompaniatorem był pan Pedro Guevara Gomez. Występ chóru wprawił wszystkich w doskonały nastrój. I tak w szampańskich nastrojach, ze śpiewem na ustach zakończyliśmy naszą szkolną uroczystość.

        • Ambasada Meksyku o naszej szkole
          • Ambasada Meksyku o naszej szkole

          • W Warszawie Państwowa Szkoła Podstawowa nr 85 im. Benito Juáreza świętowała dziś Dzień Patrona.

            Uczniowie zaśpiewali meksykańskie piosenki i zainscenizowali sceny z życia Juáreza, w 217. rocznicę jego urodzin. Dziękujemy za zaproszenie i przyłączamy się do tych wzruszających obchodów.

            Szkoła Podstawowa nr 85 im. Benito Juareza

            ***

            En Varsovia la Escuela pública 85 Benito Juárez celebró el “Día del Patrón”.

            Los alumnos cantaron canciones mexicanas y escenificaron pasajes de la vida de Juárez, en este 217 aniversario de su natalicio.

            Gracias por invitarnos a unirnos a esta emotiva conmemoración.

            #Juárez

          • Dzień Poezji

          • "Niektórzy lubią poezję..., ale nie wszyscy". Mimo, że poezja jest dla każdego – łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, poglądach czy statusie materialnym - nie jest czymś, co łatwo poddaje się reklamie. Raczej skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi, czasem wyjścia poza schemat, uważniejszego spojrzenia, zatrzymania się choć na chwilę. Pozwala widzieć i rozumieć więcej, czyni życie piękniejszym lub po prostu – bardziej znośnym. Wymaga od nas uwagi, otwartości, empatii.Każdego roku, 21 marca, na całym świecie jest obchodzony Dzień Poezji.

            Z tej okazji z inicjatywy p. Katarzyny Gościniak postanowiliśmy włączyć się w świętowanie. W poniedziałek, 20 marca, uczennice klasy 6c wędrowały z pudełkiem pełnym wierszy. Można było „poczęstować się poezją", zabrać fragment z wybranym wierszem do domu. Chętni uczniowie na długiej przerwie zostali zaproszeni do udziału w "poetyckich potyczkach" - niecodziennej formy tworzenia "wierszy z odzysku". Powstała również na szkolnym korytarzu wiosenna dekoracja, upowszechniająca poezję polskich mistrzów słowa. Najciekawsze prace naszych uczniów zostaną umieszczone tuż obok Szymborskiej, Miłosza czy Leśmiana.

          • Kuratoryjny Konkurs matematyczny

          • Kolejny sukces naszej uczennicy!

            Ida Romaszkan, uczennica klasy VIIIa, została finalistką  Kuratoryjnego Konkursu matematycznego.

            Dzięki takiemu osiągnięciu Ida otrzyma dodatkowe punkty rekrutacyjne do szkoły wyższego szczebla.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

        • Akcja Żonkile 2023
          • Akcja Żonkile 2023

          • Nasza szkoła przyłącza się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. W ten sposób włączamy się w obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

          • Kibicowanie z DKMS podczas Półmaratonu Warszawskiego

          • Droga społeczności naszej szkoły,

            Fundacja DKMS zaprasza serdecznie wszystkich chętnych (młodych, starszych i najstarszych, zarówno uczniów jak i rodziców) do swojej strefy kibica podczas 17. Półmaratonu Warszawskiego, który odbędzie się już 26 marca (niedziela).  W godzinach 10-15 chętni wolontariusze będą mogli powspierać biegaczy, pokrzyczeć, poprzybijać piątki i dobrze się bawić.

            Zainteresowane osoby proszę o kontakt librusem albo przez maila: kieszek@sp85warszawa.com

            Dla zapisanych osób będą czekały fundacyjne gadżety wspomagające doping. DKMS kibicuje w punkcie 14, proszę zerknąć na mapkę:

            https://nnpolmaratonwarszawski.com/bez-kategorii/21-punktow-kibicowania-na-trasie-21-kilometrow-prezentujemy-mape-kibicowania/

            Jest to też doskonała okazja dla już zapisanych uczestników Foto Klubu, oraz dla tych, którzy chcą jeszcze do nas dołączyć, żeby przećwiczyć przygotowanie reportażu z wydarzenia plenerowego. DKMS wystawia zaświadczenia o wolontariacie.

            W imieniu Fundacji DKMS i własnym, zapraszam i do zobaczenia na miejscu

            Dorota Kieszek

          • Graj w zielone- wyniki

          • Wyniki konkursu Graj w zielone

            Klasy czwarte:

            I miejsce - Mikołaj Bitny-Szlachto  4a,

            II miejsce ex auequo - Alicja Rong i Eliza Rong  4b.

            Klasy piąte i szóste:

            I miejsce - Elena Bartoszcze  6b,

            II miejsce ex auequo - Krystian Małek  5c i Julia Rong 6c.

            Klasy ósme:

            I miejsce - Valeryia Barkouskaya 8d

            Wyróżnienie - Stanisław Liwiński 8d

          • Warsztaty w Centrum Nauki Kopernik

          • Uczniowie naszej szkoły poszerzali swoją wiedzę z chemii i biologii podczas warsztatów w CNK. W czasie warsztatów z biologii szukali odpowiedzi na ważne pytania:  Co wspólnego mają skutki globalnego ocieplenia z morzami i ocenami? Jakie zagrożenia czyhają na żyjące w nich organizmy? Czy coś może nas uratować? W czasie zajęć z chemii przyglądali się procesowi elektrolizy oraz jego produktom. Zbadali też ogniwo paliwowe i wykorzystali wodę do wprawienia w ruch auta. 

            modele_samochodow.mp4
          • Wojewódzki Konkurs Fotograficzno- Literacki

          • Z radością informujemy, że nasz uczeń Jan Sipkowski z klasy 8a zdobył wyróżnienie w kategorii Literackiej 13-15 lat w III Wojewódzkim Konkursie Fotograficzno- Literackim „Łap Chwilę – Ile waży szczęście?”.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w rozwijaniu swoich pasji.

        • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
          • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

          • W zakładce Doradztwo zawodowe znajdą Państwo harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024.

            Jest tam również wykaz "Dni otwartych" w szkołach ponadpodstawowych.

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa Nr 85 im. Benito Juareza
        • 22 8495682
        • 02-541 Warszawa ul. Ludwika Narbutta 14 Poland
        • NIP: 521-15-53-537 Regon: 000802107
        • IODO: Stanisław Rudowski, e-mail: srudowski.iod@dbfomokotow.pl