Czym zajmuje się Rzecznik?
Gdy masz poczucie, że inny uczeń, nauczyciel lub inny pracownik szkoły zachował się w sposób, który nie jest Twoim zdaniem ok. – przyjdź do mnie, porozmawiajmy o tym, wspólnie zastanówmy się, co można zrobić:
– czasem wystarczy ta rozmowa, by wyjaśnić sytuację.
- czasem potrzebna jest rozmowa z tą drugą stroną, włączenie innych osób, np. dyrekcji lub inna interwencja
– w każdej z tych sytuacji możesz na mnie liczyć, wspólnie ustalimy, co robić, a ja będę wspierać Cię w tych rozmowach lub występować w Twoim imieniu – aby wspólnie rozwiązać problem.
Gdzie możesz mnie znaleźć?
W gabinecie 106 (1 piętro).
Jestem także szkolnym psychologiem i chcę podkreślić, że jesteś w moim gabinecie zawsze mile widziany/a – gdy masz dobry dzień lub zły, gdy dzieje się coś trudnego w szkole, w domu, w rodzinie lub w gronie kolegów i koleżanek. Gdy coś Cię martwi, niepokoi, stresuje, przyprawia o bóle brzucha czy łzy. Także, gdy coś Cię cieszy, przestraszy lub zastanawia.
Gdy potrzebujesz porozmawiać, wypłakać się lub wykrzyczeć, pochwalić czymś lub nawet posiedzieć w ciszy. Każdemu z nas przytrafiają się różne kłopoty. Łatwo wtedy uwierzyć, że jesteś z nimi sam/a.
Wiedz jednak, że możesz liczyć na moją pomoc – razem znajdziemy sposoby rozwiązania sytuacji, bo choć czasem trudno w to uwierzyć – z każdej sytuacji jest wyjście, tylko czasem potrzebujemy pomocy, by je zobaczyć.
Proszenie o pomoc jest oznaką siły, nie słabości.
Pamiętaj – w szkole masz prawo mówić o swoich odczuciach
i uzyskiwać pomoc dorosłych w rozwiązaniu problemów. Jestem jednym z nich.
SKRZYNKA KORCZAKOWSKA
To skrzynka, do której możesz wrzucić kartkę/list z zawiadomieniem o sytuacji, która Cię niepokoi, np.:
- gdy czujesz, że inny uczeń nie zachowuje się wobec Ciebie lub kogoś innego ok., dokucza, dręczy, stosuje przemoc, także przez Internet;
- gdy czujesz, że inny dorosły w szkole nie zachowuje się wobec Ciebie lub kogoś innego ok., dokucza, wyśmiewa, komentuje w sposób, który jest dla Ciebie przykry;
- gdy czujesz, że poza szkołą – w domu, na podwórku zdarzyło się lub zdarza się coś przykrego, krzywdzącego, gdy dorosły lub rówieśnik stosuje przemoc, namawia do czegoś, co jest dla Ciebie bolesne, nieprzyjemne, budzi strach lub poczucie zagrożenia;
- gdy wiesz, że komuś może dziać lub dzieje się krzywda, doświadcza agresji, przemocy (także psychicznej!) – mówi o tym, widziałeś taką sytuację albo dostrzegasz ślady przemocy na jego ciele;
- gdy Tobie przytrafiła się krzywdząca sytuacja – spotkała Cię agresja, przemoc;
- gdy masz kłopot i nie wiesz, komu o tym powiedzieć, do kogo się zgłosić, gdzie szukać pomocy;
- gdy chcesz zgłosić problem anonimowo.
Kto ma do niej dostęp?
Napisać i wrzucić list może każdy.
Otwieranie skrzynki, zapoznawanie z zawartością i podejmowanie działań należy do Rzecznika Praw Ucznia.
Gdy chcesz napisać:
- Opisz problem/sytuację na kartce. Staraj się podać konkrety i szczegóły – to ułatwi zrozumienie sytuacji.
- Zdecyduj, czy wiadomość będzie:
- anonimowa – to oznacza, że nie podajesz swojego imienia, nazwiska ani klasy. Anonimowość sprawia, że nie można powiązać Cię ze zgłoszeniem, ale uniemożliwia zarazem udzielenie Ci bezpośredniej odpowiedzi lub zwrócenie się z prośbą o dodatkowe informacje.
- pod pseudonimem – podpisujesz się wymyślonym pseudonimem. To często zapewnia anonimowość, ale w razie potrzeby daje szansę ogłoszenia, że prosimy Cię o kontakt. Odpowiedź na zadane w ten sposób pytanie możesz znaleźć także na tablicy ogłoszeniowej przed gabinetem 106.
- podpisana imieniem i nazwiskiem – dzięki temu po zgłoszeniu możemy porozmawiać, uzupełnić szczegóły i wspólnie ustalić, co zostanie lub zostało zrobione w zgłoszonej sprawie. Twoje dane pozna Rzecznik, poza nim nadal możesz liczyć na anonimowość!
- Wrzuć do skrzynki (1 piętro, naprzeciwko gab. 106).
Co jeszcze warto wiedzieć:
- skrzynka jest otwierana dwa razy w tygodniu;
- odpowiedzi na zadane pod pseudonimem pytania możesz znaleźć na tablicy ogłoszeniowej koło skrzynki;
- skrzynka służy do sygnalizowania sytuacji, które Cię niepokoją. Nie jest zabawką, dlatego proszę – sytuacji nieprawdziwych, żartów itp. nie wrzucaj do skrzynki.