Tym razem mapka żeby łatwiej było znaleźć miejsce kibicowania!
Kibicowanie z DKMS
Kibicowanie z DKMS podczas Półmaratonu Warszawskiego
Droga społeczności naszej szkoły,
Fundacja DKMS zaprasza serdecznie wszystkich chętnych (młodych, starszych i najstarszych, zarówno uczniów jak i rodziców) do swojej strefy kibica podczas 17. Półmaratonu Warszawskiego, który odbędzie się już 26 marca (niedziela). W godzinach 10-15 chętni wolontariusze będą mogli powspierać biegaczy, pokrzyczeć, poprzybijać piątki i dobrze się bawić.
Zainteresowane osoby proszę o kontakt librusem albo przez maila: kieszek@sp85warszawa.com
Dla zapisanych osób będą czekały fundacyjne gadżety wspomagające doping. DKMS kibicuje w punkcie 14, proszę zerknąć na mapkę:
Jest to też doskonała okazja dla już zapisanych uczestników Foto Klubu, oraz dla tych, którzy chcą jeszcze do nas dołączyć, żeby przećwiczyć przygotowanie reportażu z wydarzenia plenerowego. DKMS wystawia zaświadczenia o wolontariacie.
W imieniu Fundacji DKMS i własnym, zapraszam i do zobaczenia na miejscu
Dorota Kieszek
Graj w zielone- wyniki
Wyniki konkursu Graj w zielone
Klasy czwarte:
I miejsce - Mikołaj Bitny-Szlachto 4a,
II miejsce ex auequo - Alicja Rong i Eliza Rong 4b.
Klasy piąte i szóste:
I miejsce - Elena Bartoszcze 6b,
II miejsce ex auequo - Krystian Małek 5c i Julia Rong 6c.
Klasy ósme:
I miejsce - Valeryia Barkouskaya 8d
Wyróżnienie - Stanisław Liwiński 8d
4
Warsztaty w Centrum Nauki Kopernik
Uczniowie naszej szkoły poszerzali swoją wiedzę z chemii i biologii podczas warsztatów w CNK. W czasie warsztatów z biologii szukali odpowiedzi na ważne pytania: Co wspólnego mają skutki globalnego ocieplenia z morzami i ocenami? Jakie zagrożenia czyhają na żyjące w nich organizmy? Czy coś może nas uratować? W czasie zajęć z chemii przyglądali się procesowi elektrolizy oraz jego produktom. Zbadali też ogniwo paliwowe i wykorzystali wodę do wprawienia w ruch auta.
modele_samochodow.mp4
Wojewódzki Konkurs Fotograficzno- Literacki
Z radością informujemy, że nasz uczeń Jan Sipkowski z klasy 8a zdobył wyróżnienie w kategorii Literackiej 13-15 lat w III Wojewódzkim Konkursie Fotograficzno- Literackim „Łap Chwilę – Ile waży szczęście?”.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w rozwijaniu swoich pasji.
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
W zakładce Doradztwo zawodowe znajdą Państwo harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024.
Jest tam również wykaz "Dni otwartych" w szkołach ponadpodstawowych.
Wykład otwarty na Wydziale Fizyki UW
W dniu 10.03.2023r. na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wykład otwarty dla uczniów szkół podstawowych "Prawo Archimedesa wokół nas", prowadzony przez prof. Andrzeja Wysmołka. W zajęciach udział wzięli również uczniowie naszej Szkoły a niektórym nawet udało się asystować w doświadczeniach :)
Franek Kielak z klasy 7a był uczniem, który miał możliwość asystowania podczas wykonywania doświadczenia.
Kangur Matematyczny
Drodzy Uczniowie,
w dniu 16 marca (czwartek) o godzinie 9:00 odbędzie się Konkurs Kangur Matematyczny.
Uczniowie klas III napiszą konkurs w wyznaczonej sali klas młodszych, natomiast uczniowie klas IV-VIII w sali nr 9. Konkurs trwa 75 min. Każdy uczestnik konkursu musi mieć ze sobą czarny lub niebieski, niezmywalny długopis.
Życzymy powodzenia:)
Nauczycielki matematyki
LEKCJA HISTORII W TEATRZE
Uczniowie klas 7 i 8.
W najbliższy wtorek (14 marca 2023r.) Pani Iwona Łęcka organizuje wyjście do Teatru Polskiego na: LEKCJA HISTORII W TEATRZE - "Niewygodni" opowieści z czasów wojny Magdaleny Rigamonti. Spotkanie rozpoczyna się o godz. 19:30
Bilety w cenie 1 zł. Chętne osoby proszone są o zgłoszenie się do Pani I.Łęckiej.
Serdecznie zachęcamy do udziału w spotkaniu.
Konkurs Recytatorski „Warszawska Syrenka”
We czwartek, 9 marca 2023r. w naszej szkole odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka” W szranki konkursowe stanęli uczniowie kl. 4-8. Uczestników oceniało jury w składzie: pani Małgorzata Jurkowska – bibliotekarka oraz dwie nauczycielki języka polskiego– pani Nina Grudniewska i pani Ewelina Chmielowiec.
Uczniowie wybrali do recytacji różnorodne teksty kultury i prezentowali bardzo wysoki, wyrównany poziom.
Spośród uczestników konkursu, jury wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach:
W kategorii klas IV – VI:
I miejsce: ANNA ŁONIEWSKA - GAŁEK - kl. 6A
II miejsce: IDA MIROS – kl.4C
III miejsce: DANUTA SIKORA– kl.5C
Wyróżnienia / równorzędne/:
- ELENA BARTOSZCZE – kl. 6B
- MAJA NAROJCZYK – kl.4C
- FILIP PANEK - kl. 4A
- MARIA BERNAT – kl. 5A
- OLIWIA WASILKE – KL.6B
W kategorii klas VII – VIII:
I miejsce: ELIZA KRYCH - kl. 8C
Serdecznie gratulujemy wszystkim recytatorom wyśmienitych wystąpień!
Obóz sportowy
Nasi sportowcy pozdrawiają!
BIBLIOTEKA
Uczniowie klasy 1a tuż przed feriami zimowymi zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki SP nr 85!
Poznali zasady wypożyczania książek oraz zapoznali się z rozmieszczeniem zbiorów w bibliotece i mogli wypożyczyć wybrane przez siebie książki. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali książkę oraz broszurę dla rodziców wydaną przez Instytut Książki. Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”.
Szkolny konkurs fotograficzny
Zapraszam wszystkich uczniów do wzięcia udziału w szkolnym konkursie fotograficznym. Chcesz zobaczyć swoje zdjęcia na stronie głównej naszej szkoły? Zrób zdjęcie szkoły, wewnątrz lub zewnątrz, wyślij je do 20 marca 2023 na adres:
fotoklub@sp85warszawa.com
Ogłoszenie wyników 22 marca 2023
Dorota Kieszek
Światowy Dzień Zespołu Downa
Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku organizowany jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.
Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Zespół Downa to zespół charakterystycznych, choć w różnym stopniu wyrażonych cech, spowodowanych obecnością dodatkowego hromosomu poza prawidłowym zestawem 23 par chromosomów w komórkach ciała.
Występowanie trisomii chromosomu 21 opisane zostało po raz pierwszy w 1959 r. przez francuskiego genetyka Jerome'a Lejeune'a.
Informacja genetyczna zapisana jest w genach, tysiące genów, ułożonych obok siebie formuje długą, podwójną, spiralnie skręconą nić, która tworzy chromosom. W prawidłowych warunkach w każdej komórce naszego ciała znajdują się chromosomy. Występują one parami: od 1. do 23. pary. W 23. parze umieszczone są chromosomy płciowe: u kobiet dwa chromosomy X (XX), u mężczyzn: jeden chromosom X i jeden chromosom Y (XY). W każdej komórce ciała powinno się więc znajdować 46 chromosomów. Jeżeli chromosomów jest za dużo lub za mało bądź brakuje fragmentu chromosomu, mówimy o aberracji chromosomowej. Zespół Downa jest przykładem aberracji chromosomowej, polegającej na obecności dodatkowego chromosomu 21. pary, co oznacza, że zamiast dwóch występują trzy chromosomy. Stąd inna nazwa choroby – trisomia 21. chromosomu.
Konkurs "Wiedzy o Wielkiej Brytanii"
Drodzy Uczniowie!
Jeżeli wiecie który król Anglii miał najwięcej żon, lub która stacja metra w Londynie nosi nazwę pewnego znanego misia - zapraszamy Was na konkurs "Wiedzy o Wielkiej Brytanii".
Konkurs będzie miał formę testu. Klasy 4-6 napiszą test w języku polskim, klasy 7-8 w języku angielskim. Konkurs odbędzie się 31 marca (piątek). Zapisy u Pani Klaudii Mirowskiej, Moniki Zawistowskiej i Anny Myśliwiec.
Pozdrawiamy serdecznie!
Good luck!
Konkurs Matematyczny KALMAT
Z radością informujemy, że do II etapu Warszawskiego Konkursu Matematycznego KALMAT zakwalifikowali się uczniowie klasy 6b Szymon Szurała i Artem Plishchuk.
KALMAT jest dość trudnym konkursem sprawdzającym nie tylko ponadprogramową wiedzę matematyczną, ale także umiejętność działania pod presją czasu (konkurs trwa tylko 45min).
Serdecznie gratulujemy chłopcom, jak i ich nauczycielce P. Ewie Obstawskiej.
Życzymy sukcesów w kolejnym etapie pozaszkolnym.
Wyniki konkursu
Gratulujemy naszym zdolnym uczennicom i ich nauczycielkom j. polskiego!
SPOTKANIE INTEGRACYJNE DLA WOLONTARIUSZY
Z przykrością informujemy o odwołaniu wydarzenia z przyczyn niezależnych od organizatora!
4 marca o godzinie 15.00 w Centrum Łowicka (ul. Łowicka 21) odbędzie się SPOTKANIE INTEGRACYJNE DLA WOLONTARIUSZY
Wydarzenie otwarte dla aktywnych wolontariuszy i wolontariuszek oraz wszystkich osób chcących rozpocząć swoją przygodę z wolontariatem w kulturze. Spotkanie będzie okazją do wzajemnego poznania się i wymiany pomysłów na działania.
Uprzejmie proszę o przekazanie informacji o spotkaniu uczniom z klas 7 i 8.
POMAGAMY
Gabrysia to wnuczka naszej koleżanki, Pani Joanny Jasiulewicz.
Zachęcamy do wsparcia Gabrysi, która jest po zabiegu hemisferektomii prawej półkuli mózgu z powodu zespołu Rassmusena, zbieramy na rehabilitacje i turnusy. Dziewczynka jest przypadkiem jednym na dziesięć milionów! W Polsce jest zaledwie 5 dzieci obarczonych tym zespołem. Nie bądź obojętny, przekaż swoje 1,5% podatku!
Numer KRS 0000396361 Cel szczegółowy 1,5% 0257063 Gabriela
Próbny egzamin ósmoklasisty
W dniach 22 - 24 marca 2023 odbędą się próbne egzaminy ósmoklasisty.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie