• GLOBE GAMES w Czechach 2016

• W dniach 2-5 czerwca 2016 roku, po raz pierwszy w historii programu w naszej szkole, uczestniczyliśmy w Międzynarodowych Warsztatach GLOBE GAMES 2016. Byliśmy jedną z dwóch polskich reprezentacji. Opiekunem była pani Beata Krysiak.

GLOBE GAMES odbywały się w „Základní škola, Dělnická” (Zespół Szkół) i  „Střední průmyslová škola Karviná” (Technikum) w mieście Karwina, w Czechach,  zaledwie 5 km od polskiej granicy.

Pierwszego dnia, po przyjeździe do Karwiny, zwiedzaliśmy unikatowy, jedyny w swoim rodzaju krzywy kościół św. Piotra z Alkantary. Został wzniesiony w XVIII wieku, później w wyniku szkód górniczych osiadł o ponad 37 metrów w stosunku do pierwotnego poziomu i pochylił się o 6,8 stopnia na południe Z tego powodu ta niezwykła budowla jest zasłużenie nazywana „czeską Pizą”. W godzinach wieczornych braliśmy udział w Uroczystej Ceremonii Otwarcia GLOBE GAMES’ów 2016. Mieliśmy okazję obejrzeć ciekawe występy artystyczne przygotowanie przez naszych czeskich kolegów. Drugiego dnia nadszedł czas na prezentację projektów uczniowskich. Opowiadaliśmy, w języku angielskim, o pomiarach  przeprowadzanych przez nas badań klimatycznych wykonywanych w ramach GLOBE Następnie, pod okiem animatorów, graliśmy i bawiliśmy się z reprezentantami innych krajów m. in. Norwegii, Chorwacji, Czeh, Łotwy i Litwy. Na koniec dnia, wraz ze wszystkimi innymi uczestnikami GLOBE GAMES 2016, wybraliśmy się do pobliskiego „Kina Centrum” na film „Marsjanin”. Trzeciego dnia, wzięliśmy w wyczekiwanej i bardzo wyczerpującej grze terenowej. Oglądaliśmy różne doświadczenia o glebie, wodzie, atmosferze. Wykonywaliśmy zadania i wypełnialiśmy karty pracy. Szukaliśmy zwierząt, robiliśmy zdjęcia, opisywaliśmy teren. Następnie uczestniczyliśmy w paradzie. Koronnym jej elementem było toczenie ogromnej dmuchanej kuli ziemskiej przez reprezentacje szkół i krajów. Po zakończeniu parady, rozpoczęło się podsumowanie i ceremonia zamknięcia GLOBE GAMES 2016 w formie publicznego festiwalu na Rynku Miejskim w Karwinie. Otrzymaliśmy tam od organizatorów upominki i podziękowania za przybycie. Odwdzięczyliśmy się, przekazując organizatorom prace uczniów naszej szkoły. Ostatniego dnia, zwiedziliśmy Centrum Techniki w Ostrawie; coś na kształt warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Dowiedzieliśmy się tam wielu interesujących faktów na temat chemii, fizyki, techniki i biologii. Po zakończeniu wizyty w Ostrawie, z dworca w Zebrzydowicach, udaliśmy się do domu.

Wyjazd na GLOBE GAMES  w Czechach był dla nas niesamowitym doświadczeniem i zaszczytem. Za rok planujemy również wziąć udział w tym wspaniałym wydarzeniu. GLOBE GAMES 2017 odbędą się również w Czechach – w Morawskich Budziejowicach.